24 maj

Malta – Nurkowanie na Malcie

Zdecydowałem się na pierwszy w życiu miesięczny urlop połączony z nurkowaniem. Miałem w tym czasie okazję zwiedzić niemal całą Maltę, Gozo i Comino nurkując we wszystkich możliwych miejscach. Malta jest krajem dwujęzycznym a językiem urzędowym jest język angielski co bardzo ułatwia komunikację. Nurkowanie w morzu śródziemnym, bez zrozumienia divemastera oraz nieumiejetność dogadania się w rozlicznych centrach nurkowych byłoby nie tylko żenujące ale nawet niebezpieczne.

Nurkowanie na Malcie można połączyć ze zdobywaniem wyższych stopni i specjalizacji nurkowych. Kursy nurkowania w okolicznych bazach nurkowych stoją na bardzo wysokim poziomie a ceny kursów nurkowania nie odbiegają od standardów europerjskich. Najpopularniejsze są kursy nurkowania PADI ale w wielu centrach nurkowych dostępne kursy wszystkich organizacji nurkowych.

Pewnego dnia dotarłem na południe Malty. W broszurce po Malcie czytałem o zatoczce w Ghar Lapsi. Już w Polsce zdecydowałem, że będę w nurkował na Malcie właśnie w tym miejscu. Do Ghar Lapsi trudno poza sezonem dojechać samemu autobusem ponieważ takie nie kursują ale baza nurkowa, chętna była zrealizować moje marzenie i dojazd jeepem okazał się świetną przygodą. Nurkowanie w krystalicznych wodach Malty o przejrzystości do 40 m jest niesamowitym przeżyciem! nurkowanie centrum nurkowe baza nurkowa kursy nurkowania

Nurkowanie na Malcie a zwłaszcza na małej wysepce Comino było od zawsze moim marzeniem. Na Comino dotrzeć można jedynie małymi, prywatnymi łodziami motorowymi. Koszt biletu z Cirkiewwy wynosi około 10 euro. (cena w obie strony). Na wyspie nie ma jednak baz nurkowych więc na nurkowania w tym miejscu trzeba wybrać się z baz nurkowych z Malty lub Gozo. W drodze łódź zatrzymuje się w miejscach przeznaczonych do nurkowania. Nurkowanie na Comino oznaczało dla mnie nurkowanie wrakowe na wraku P31 oraz nurkowania jaskiniowe.

Malta dla nurka oznacza mnogość centrów nurkowych i kursy nurkowania na najwyższym poziomie. Celem wyjazdu było nurkowanie na Malcie i Gozo. Czytałem wiele na temat licznych w tym miejscu baz nurkowych oraz wysokim standardzie oferowanych usług. Jestem człowiekiem, dla którego „urlop” bez możliwości nurkowania jest czasem straconym więc natychmiast po przylocie zacząłem rozglądać się na jakimś centrum nurkowym i znalazłem odpowiednie na wyspie Gozo.nurkowanie na Malcie