19 lip

Na temat sukienek komunijnych

Alby dla dziewczynek są bardzo podobnie skonstruowane, jak alby dla chłopców, różnią się jedynie kilkoma szczegółami, które pozwalają na wyrażenie akcentu danej płci w konstrukcji stroju. Dzięki temu, mimo, iż alba jest strojem uniwersalnym i przez to wolnym w większości od jakichkolwiek ozdób, zarówno chłopcy jak i dziewczynki będą w stanie wyróżnić się nieco od swoich rówieśników.

Stroje komunijne dzielą się na kilka kategorii, zależnie od płci przeznaczenia oraz od ich kroju – mogą to być garnitury komunijne dla chłopców, sukienki komunijne dla dziewczynek (wyglądają wtedy one, jak małe księżniczki) i uniwersalne dla obu płci alby, czyli specjalne stroje stworzone na uroczystość komunijną.

Sukienki do chrztu są tworzone oczywiście w rozmiarach bardzo małych – wszakże do chrztu zazwyczaj prowadzone są dzieci kilkumiesięczne (nie mówimy tutaj o nielicznych przypadkach, gdy do chrztu przystępują osoby dorosłe, które się nawróciły). Owe sukieneczki dla dzieci zazwyczaj są bardzo ozdobne, ale też jednorazowego użytku – w końcu dziecko zaraz z niej i tak wyrośnie.

Szaty liturgiczne przeznaczone są nie tylko dla duchownych, ale także dla ich pomocników – ministrantów, lektorów oraz organistów. Także kościelni mają odpowiednio zaprojektowane dla nich szaty, które odznaczają się skromnością i pokorą właściwą dla sług bożych, którzy przede wszystkim mają imponować wartościami duchowymi, a nie krzykliwym odzieniem. Dlatego stroje dla ministrantów są zawsze projektowane tak, żeby były maksymalnie skromne.

Sukienka komunijna to podstawa w wystroju dziewczynki, która będzie przystępowała do ceremoniału Pierwszej Komunii Świętej. Ostatnimi czasy, co prawda coraz częściej owe sukienki komunijne są zastępowane przez alby komunijne, które uchodzą za bardziej skromne i znacznie lepiej przez to oddające ducha tego uroczystego wydarzenia, jakim jest przystąpienie przez dziecko do Pierwszej Komunii Świętej.