21 lip

E-biznes: Sieci afiliacyjne

Programy Partnerskie są formą współpracy między firmą, która zajmuje się sprzedażą pewnych produktów lub usług, a partnerem, który je reklamuje. Partner taki otrzymuje wynagrodzenie, najczęściej w postaci prowizji od zakupów dokonanych przez poleconych przez niego klientów (model rozliczeń CPS, czyli Cost Per Sale). Jest to podstawowa forma wynagrodzenia w programach partnerskich.

Zdarzają się też programy partnerskie, które nagradzają partnerów już za samo wejście klienta na ich stronę przez link partnerski (CPC, Cost Per Click) lub za konkretną akcję, jaką może być np. zapisanie się na newsletter czy wypełnienie formularza lub ankiety (CPL, Cost Per Lead). Jest to jednak zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie, które częściej spotykane jest w sieciach afiliacyjnych.

Reklamodawcy tworzą w sieciach afiliacyjnych własne tzw. programy partnerskie, chociaż moim zdaniem nie jest to najbardziej trafne określenie. Ja był to bardziej określił kampaniami promocyjnymi. Programy partnerskie, w moim przekonaniu, są zdecydowanie bardziej rozbudowanymi systemami. W każdym razie, określają w nich, co chcą promować, jak zamierzają wynagradzać wydawców za spełnienie określonych warunków i udostępniają im odpowiednie materiały reklamowe.

Sieci afiliacyjne są platformami, w których spotykają się ze sobą Reklamodawcy, czyli firmy oferujące swoje dobra i usług w Internecie, z Wydawcami, czyli osobami, które posiadają swoje serwisy internetowe, bazy adresów mailowych, fanpage itd., na których są skłonni zamieszczać reklamy.

Bardzo fajną opcją programów partnerskich i jednocześnie dobrym sposobem na zwiększenie swoich zarobków jest polecanie programów partnerskich. W tym wypadku, Twoja rola ogranicza się tylko do zachęcania potencjalnych partnerów, czyli osób, które chciałyby zarabiać przez internet, do zapisania się do danego systemu partnerskiego z Twojego linku polecającego.