29 lip

Wszystko na temat Urbex

Urban exploration (w skrócie Urbex) to pojęcie powiązane z tak zwaną turystyką alternatywną. Ten konkretny typ turystyki polega na zwiedzaniu opuszczonych, czasami nawet niedostępnych miejsc dla większości osób. Można to określić także mianem sportu ekstremalnego z uwagi na specjalne przygotowania, które trzeba zrobić przed taką wyprawą. Warto pamiętać, by nie wybierać się samemu na taką wyprawę.

Celem wypraw eksploratorów są opuszczone (z angielskiego abandoned) miejsca. Mogą to być budynki bądź różnego typu elementy infrastruktury znajdujące się w przestrzeni miejskiej, ale nade wszystko miejsca zlokalizowane poza miastami. Zapomniane, opuszczone miejsca (abandoned places) to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów Urbex. Warto się rozejrzeć, może takie lokalizacje są w naszej okolicy.

Zapomniane miejsca są celem wielu osób, które interesują się urban exploration, czyli eksploracją miejską. Ta forma spędzania wolnego czasu staje się popularna w naszym kraju. Podstawową zasadą tego typu turystyki jest pozostawienie odwiedzanego miejsca w stanie zastanym. Każdy eksplorator powinien o tej zasadzie pamiętać i uczulać innych, żeby jej przestrzegali.

Do eksploracji miejskiej należy dobrze się przygotować. Warto zadbać o odpowiedni ubiór, zabrać ze sobą latarkę i apteczkę. Dodatkowo w celach obronnych – posiadać gaz pieprzowy. Nie poleca się samodzielnych wypraw ze względów bezpieczeństwa.

Ludzie coraz częściej szukają nowych wyzwań, dlatego turystyka alternatywna jest obecnie bardzo popularna. Do jednej z form turystyki alternatywnej należy eksploracja miejska. Jej celem jest dostanie się do niedostępnych bądź niezamieszkałych miejsc. Przykładowo mogą to być opuszczone szpitale, parki rozrywki, silosy czy elewatory zbożowe. Ponadto eksploratorzy często organizują wyprawy do przeróżnego rodzaju tuneli czy kanałów burzowych.