01 sie

IKE czy IKZE? Co lepsze?

Jakie są pozostałe różnice między IKZE a IKE? Ta następna, zaraz po limitach wpłat, tyczy się możliwości wypłaty uskładanych na koncie wpływów. W przypadku IKE, możemy tego dokonać na własny wniosek, kiedy skończymy 60 lub 55 lat i nabierzemy uprawnień emerytalnych. Z kolei w przypadku IKZE, wypłata może być zrealizowana tylko po ukończeniu 65 lat. Nieodłącznym warunkiem do spełnienia w obu przypadkach, będzie wykonywanie wpłat na konta co najmniej przez 5 lat kalendarzowych.

Coraz częściej obserwujesz w mediach ostrzeżenia, że emerytury aktualnych 40 latków będą niezadowalające? Nie wiesz czy brać te prognozy do siebie, czy tylko napędzanie strachu na wyrost, z którego nic złego nie wyniknie? Podpowiemy Ci – jak najpewniej należy te informacje traktować z pełną powagą i rozpoczynać działania, które będą mogły im zapobiec. Jednym ze środków na to, aby Twoja przyszła emerytura, nie okazała się żenująco niska, jest samodzielne odkładanie na nią. Czy można to zrobić w naszych warunkach? Rzecz jasna że tak. Wbrew pozorom nie musisz rocznie zbierać po kilkaset złotych, aby w następnie móc cieszyć się emeryturą, dającą Ci możliwość spełniania wszystkich swoich marzeń.

Do wyboru masz 2 narzędzia, zbudowane do oszczędzania. Jedne z nich to IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne. Drugie to Indywidualne Konto Zabezpieczania Emerytalnego, czyli IKZE. Różnica między nimi wydaje się być mała i polegająca tylko na jednym dodanym słowie. To jednak pozory. W rzeczywistości, największa różnica polega na tym, jakie środki można w ciągu całego roku wpłacać na wybrane konto. I tak, mówiąc o IKE próg ten wynosi w 2016 roku 11877 zł, a na IKZE tylko 4750 zł. Zasilenia konta odbywają się metodą klasyczną, czyli np. za pomocą przelewów bankowych. Z myślą o następujących odliczeniach ulg podatkowych, warto skorzystać z przelewów internetowych, dających prosty wgląd do wyciągów historycznych.

Jest kilka metod na wybranie najbardziej odpowiedniego konta do samodzielnego zbierania na emeryturę. Jednym z nich jest sprawdzenie wcześniejszych danych, które są bardzo często udostępniane w specjalnych portalach poświęconych oszczędzaniu, a także na głównych stronach wybranych funduszy.