11 sie

Szklane opakowania – FAQ

Butelki na nalewki czy inne butelki na alkohol zazwyczaj są odpowiednio kształtowane, żeby trunek w nich zawarty cieszył również oko, nie tylko podniebienie. Odpowiednio skonstruowane butelki na trunki stanowią bardzo często arcydzieło same w sobie, a są także osoby, które kolekcjonują nawet puste butelki po trunkach. Owe butelki, jak te po droższych alkoholach, przykładowo po whiskey Jack Daniels często można spotkać na półkach amatorów tego trunku.

Korki do butelek używane są przy trunkach alkoholowych wysokiej jakości. Zarówno droższe wina są korkowane tradycyjnymi korkami, jak i drogie trunki typu koniak albo whisky typu single malt. Korek w przypadku whisky stanowi wręcz wypadkową plastikowej zawleczki i tradycyjnego korka. Owe kapturki pozwalają na wielokrotne zamykanie i otwieranie butelki (wszak whisky za 500 złotych i więcej nie wypijamy na raz).

Pewnym luksusem dla wszystkich smakoszy trunków alkoholowych są karafki do nalewek. Nalewanie nalewki z karafki dla gości jest o wiele bardziej eleganckie, niż nalewanie jej prosto z butelki. Takowe karafki mogą być naturalnie używane do innych alkoholi – na przykład whisky, koniaku czy dobrej wódki. Generalnie ładna karafka zawsze będzie bardziej elegancka niż zwykła, sklepowa butelka, zwłaszcza, jeżeli w parze z nią idą dedykowane szklaneczki.

Opakowania na świece zapachowe to tak naprawdę nic innego, jak malutkie, ładne butelki. Odpowiednio skonstruowane, pozwalają świeczkom na palenie się, jednocześnie dostarczając wrażeń sensorycznych nie tylko przez zapach spalanej świeczki, ale również przyjemny dla oka widok płomyka świecącego wewnątrz buteleczki. Owa świeczka musi mieć oczywiście odpowiedni kształt, żeby ogień mógł się swobodnie palić.

Słoiki to druga z najpopularniejszych kategorii szklanych pojemników. Słoiki szczególnie popularne są w wypadku rozmaitych przetworów – dżemów bądź miodów praktycznie nie sprzedaje się w innych opakowaniach aniżeli szklane słoiki. Także, co droższe oliwy sprzedawane są w podobnych kształtem do słoików opakowaniach. Są to specjalne butelki na olej, które chociaż podobne do słoików, nie do końca nimi są.