20 sie

Awaria cyfrówki – naprawiać?

Karta gwarancyjna nie jest niezbędnym dokumentem i zgodnie z ustawą możemy, które są wystawiane na nasze nazwisko. Oczywiście Usterka musi by jednoznaczna i kwalifikować się do usunięcia w ramach gwarancji. W innym przypadku pomoże nam tylko serwis pogwarancyjny. Przykładowo głowice aparatów Canon nie podlegają wymianie w ramach gwarancji, także nie możemy liczyć na nieodpłatną wymianę.

kartę gwarancyjną każdorazowo wystawia sprzedawca, producent oraz osoba trzecia. Jeśli karta gwarancyjna została wystawiona np. przez producenta Canon, to w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów w nabytym aparacie tego właśnie producenta wszelkie żądania wysyłamy pod adres gwaranta, producenta Canon. Jeśli kierujemy się ustawą, to roszczenia należy przesłać bezpośrednio do sprzedawcy.

Jak postępować w momencie upływu gwarancji? Gwarancja niestety nie jest wieczna, więc często ostatnią deską ratunku jest serwis pogwarancyjny. Okazuje się, że nie musimy od razu rezygnować z szwankującego aparatu- zawsze mamy możliwość skorzystania z zewnętrznego serwisu, który często jest dużo korzystniejszym wyjściem. Gwarancja to tak naprawdę tylko dodatkowe uprawnienie klienta, ale jej upływ nie neguje reklamacji z ustawy.

lampa błyskowa canon Wbrew panującej opinii nie tylko gwarancja daje nam możliwość naprawy czy wymiany wadliwego towaru. Handlowcy wmawiają wielu klientom, że bez paragonu nie są w stanie przyjąć reklamacji, ale okazuje się, że wystarczy udowodnić zakup i sprzedawca musi przyjąć zepsuty aparat Canon czy też inne wadliwe urządzenie. Także jeśli zgubiliśmy gwarancję, to nie ma co panikować.