29 sie

Przesyłka aparatu na gwarancje.

System serwisowy firmy Canon Gdy cyfrówka zostanie dostarczona do punktu serwisowego firmy Canon, to w pierwszej kolejności następuje rejestracja w systemie serwisowym, o czym klient zostaje powiadomiony wraz z datą potwierdzenia rejestracji samego cyfrówki. Jeśli jeśli usunięcie usterki będzie realizowane w ramach gwarancji, to klienta nie czekają żadne dodatkowe koszty. W wygaśnięcia gwarancji klient zostanie powiadomiony o wycenie kosztów serwisu pozagwarancyjnego, na którą oczywiście nie musimy się zgodzić.

naprawa uchwytu lampy aparatu Kosztorys firmy Canon po upływie gwarancji Naprawa lustrzanki bez gwarancji również jest możliwa w autoryzowanym serwisieale musimy mieć na uwadze to że będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Oczywiście żadne działanie nie może zostać przeprowadzone bez zgody klientatakże możemy zgodzić się lub odrzucić sugerowane przez firmę Canon rozwiązanie. Akceptacja równa się uruchomieniu dalszej procedury naprawy lustrzanki.

Jeśli nie jesteśmy w stanie w ogóle włączyć aparatu, to sprawą oczywistą będzie konieczność zweryfikowania tego w specjalistycznym serwisie. To samo dotyczy sytuacji, w której nie działają sprawnie pewne funkcje lustrzanki, które zgodnie z instrukcją Canona powinny działać bez zarzutu. Trzeba zaobserwowaćna moment występowania problemów, ponieważ szczegółowy opis awarii to absolutne minimum.

Na czyj koszt będzie naprawa aparatu Canon? Jeżeli nie jesteśmy pewni, co wpływa na błędne działanie lustrzanki, to nie mamy pewności, czy serwis nastąpi w zakresie gwarancji. Warto spróbować określić już wcześniej, czy problemem jest obiektyw czy też raczej korpus, ponieważ niektórych części gwarancja nie obejmuje. Oczywiście zdarzają się usterki dotyczące większej liczby elementów. Znikające ustawienia mogą być skutkiem uszkodzenia aparatu, ale winna może być także uszkodzona karta w aparacie.