11 lip

Elektroniczne obroże – czym są?

Tresura psa powinna odbywać się systematycznie i w miarę możliwości jak najwcześniej. Tresując zwierzę niezbędne jest byśmy byli konsekwentni w każdym wypadku. Jeśli nie za bardzo wiemy, jak się do tego zabrać, można skorzystać z pomocy profesjonalnych treserów. Na pewno w naszej okolicy odnajdziemy jakiegoś. Tresurę wspomagać można przykładowo elektroniczną obrożą.

W czasie polowań, myśliwi bardzo często korzystają z urządzenia, które emituje odgłosy różnych zwierząt (przykładowo dzików, zająców, lisów) i ptaków, a jest nim naturalnie wabik. Obecnie technika znacznie poszła do przodu i na rynku można dostać nawet cyfrowe wabiki. Sterowane są one za pomocą pilota oraz mogą mieć wgrane wiele różnych dźwięków czy odgłosów.

Coraz częściej urządzeniem stosowanym przez profesjonalnych treserów psów, jak również po prostu właścicieli tych zwierząt jest obroża elektryczna. Bywają trudne sytuacje, kiedy to nie można poradzić sobie z ułożeniem psa standardowymi metodami. Wtedy właśnie można wspomóc się taką obrożą. Wysyłane są do niej sygnały, na które pies musi odpowiednio zareagować.

Jeżeli chodzi o wabiki, zazwyczaj używają ich myśliwi podczas polowań. To ciekawe urządzenie. Dzięki niemu możliwe jest zwabienie naprawdę dużej zwierzyny. Polowanie nie może odbyć się również bez psa myśliwskiego. Zwierzę zabierane na takiego rodzaju wydarzenia musi być bardzo zdyscyplinowane a nade wszystko posłuszne. Myśliwi poświęcają mnóstwo czasu na tresurę.

Jest szereg problemów, z którymi borykają się właściciele psów. Należą do nich nieodpowiednie zachowania zwierząt takie, jak przykładowo łapanie za nogawki, kopanie dołów czy pogoń za rowerzystami oraz nieustanne szczekanie. W takich sytuacjach pomóc może elektroniczna obroża. Składa się ona z pilota-nadajnika, który posiada właściciel oraz oczywiście odbiornika znajdującego się w obroży.

06 lip

Skuteczne oczyszczanie ścieków

Pierwszy model BioDisc firmy Kingspan został wyprodukowany w 1974 roku

Przydomowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków BioDisc firmy Kingspan to niezwykle wydajne, niezawodne i ekologiczne rozwiązanie w zakresie odprowadzania ścieków, oczyszczalnia przeznaczona dla domów jedno- i wielorodzinnych nieposiadających dostępu do kanalizacji miejskiej. Ekologiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków są idealne w miejscach, gdzie oczyszczone ścieki są rozsączane w gruncie lub są odprowadzane do rowu lub cieku wodnego oraz w miejscach, gdzie osadniki gnilne nie spełniają wymagań obowiązujących uchwał i ustaw.

Zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania każdej oczyszczalni BioDisc, BioPura ma tarczowe, obrotowe złoże biologiczne. Stanowi ono powierzchnię do rozwoju mikroorganizmów tlenowych oczyszczających w sposób naturalny ściek. Cały proces przebiega w sposób opisany poniżej.
Przepływ ścieku: Osadnik wstępny (pojemność 3m3) –> I strefa biologiczna ze złożem obrotowym –> Opatentowany system przelewowy (kubeczki regulują przepływ) –> II strefa biologiczna ze złożem obrotowym (funkcja doczyszczania) > osadnik wtórny –> odpływ ścieku oczyszczonego możemy odprowadzić do: stawu,rowu, rzeki,studni chłonnej, drenażu itd.

Panel kontrolny: Wraz z oczyszczalnią dostarczany jest elektroniczny panel kontrolny (1), który informuje inwestora o ewentualnej awarii. Diagnozuje problem i przekazuje dane poprzez wyświetlenie odpowiedniego kodu awarii. Urządzenie może być instalowane w budynku lub poza nim, opcjonalnie można doposażyć w lampkę kontrolną (2), która sygnalizuje awarię

Oczyszczalnie ścieków BioSafe są to w pełni biologiczne urządzenia pracujące w technologii złóż biologicznych. W oczyszczalniach tych połączono procesy oczyszczania mechanicznego w warunkach beztlenowych (osadnik wstępny) oraz tlenowego (na złożu fluidalnym). Całość składa się z monolitycznego zbiornika podzielonego na cztery niezależne części takie jak: osadnik wstępny, dwie strefy biologiczne ze złożem fluidalnym oraz osadnik wtórny.

04 lip

Noclegi Biały Dunajec

Na Gubałówkę prowadzi wybudowana w 1938 roku kolej linowo – terenowa o długości 1298 metrów i różnicy wzniesień około 300 metrów. Na górze na turystów czeka ośrodek narciarski Gubałówka ze snowparkiem i rynną snowboardową, zjeżdżalnia grawitacyjna, wyciągi orczykowe oraz przekaźnik radiowo – telewizyjny RTON Gubałówka. Jako, że Biały Dunajec jest w sezonie oblegany przez turystów, warto odpowiednio wcześniej zadbać o nocleg. Znaleźć możemy go na przykład poprzez wpisanie w wyszukiwarkę internetową frazy: „pensjonat Biały Dunajec”.

Początkującym polecany jest szlak zielony z Zakopanego do Dursztyna, na który wyruszyć można w Szaflarach, zaawansowanym natomiast, szlak Czerwony z Chochołowa na przełęcz trzy Kopce w Pieninach, który biegnie przez Poronin. Zanim jednak wyruszymy w trasę, niezbędne jest znalezienie miejsca noclegowego. Możemy to zrobić bardzo łatwo wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę: „noclegi Biały Dunajec”. Jednym z polecanych miejsc jest dom wypoczynkowy Sykowny, który zlokalizowany jest z dala od zgiełku miasta. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią komfort w połączeniu z korzystną ceną.

W Białym Dunajcu warto zatrzymać się przynajmniej na kilka dni, by móc zobaczyć również położoną w podobnej odległości Dolinę Pięciu Stawów czy Orlą Perć. Tanie noclegi Biały Dunajec to na przykład pensjonat Sykowny, który oferuje swoim gościom komfortowe, elegancko urządzone pokoje.

Jakie pokoje Biały Dunajec zaoferować może turystom, którzy planują odwiedzić Tatrzański Park Narodowy? Przykładowo, w domu wypoczynkowym Sykowny na gości czekają pokoje zarówno 2-, 3-, 4-, 5-, jak i 6-osobowe z łazienkami, telewizorem i często także własnym balkonem.

Warto przyjechać do Białego Dunajca przynajmniej na kilka dni, aby móc wypróbować każdą ze stacji narciarskich. Polecane noclegi w Tatrach to na przykład niedrogi, gustownie urządzony dom wypoczynkowy Sykowny.